10 tipov, ako preklenúť generačné rozdieli na pracovisku.

11.09.2013 13:21

10 tipov, ako komunikovať v multigeneračnej kancelárii

Patríte na pracovisku medzi veteránov, baby boomerov alebo ku generácii milénium? Možno vám prekážajú rozdielne pracovné návyky vašich kolegov, ktorých vek od vášho značne kolíše. Poradíme vám, ako s nimi komunikovať.

Do ktorej generácie ľudí sa radíte? Patríte medzi veteránov (narodení pred rokom 1946), baby boomerov (1946 - 1964), ku generácii X (1965 – 1979), alebo ku generácii Y alebo milénium (1980 – 2000)? Každá generácia vyrástla v rozličnom období, majú rozdielne hodnoty a komunikujú odlišným štýlom.  Je však možné, aby medzi sebou vychádzali bez konfliktov.

Poradíme vám, ako komunikovať zo všetkými generáciami:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Pridajte trochu formality
    Pred niekoľkými rokmi bolo pracovisko viac formálne, ako je to v dnešnej dobe. Tí, ktorí si hľadajú prácu, si všimli, že v inzerátoch práce niektorí zamestnávatelia uvádzajú „neformálne pracovné prostredie“.  Preto, odlišná formálnosť u staršej a u mladšej generácii môže spôsobovať kultúrny stret. Staršia generácia často pociťuje, že mladí prekračujú hranice.

    Odborníci však odporúčajú, aby sa každý vo firme riadil pri komunikácii pracovnou etiketou. Dôležitým koordinátorom v tomto procese sú manažéri, na ktorých pleciach je, aby ukazovali nastavené pravidlá v organizácii.
  2. Vyskúšajte všetky dostupné médiá
    Zatiaľ čo generácia veteránov a baby boomerov uprednostňujú komunikovať tvárou-tvár alebo telefonicky, generácia milénium radšej využíva na komunikáciu e-mail, sms-ky alebo správy na sociálnych sieťach. Na pracovnú komunikáciu vyskúšajte všetky formy komunikácie, aby ste pochopili, prečo ostatní vaši kolegovia uprednostňujú iné médium. Vyberte si médium, ktoré je predpísané alebo viac využívané vo vašej spoločnosti.

    Niektoré moderné spoločnosti využívajú na internú komunikáciu interné sociálne médiá a pri komunikácii s externým prostredím využívajú v prvom rade telefonickú komunikáciu a následne emailovú komunikáciu.
  3. Individualizujte svoj prístup
    Najlepší spôsob, ako komunikovať s viacerými generáciami je vytvoriť si individuálny prístup ku každému jednotlivcovi, aby ste zistili, čo funguje na komunikáciu s nimi. Niekedy totižto nezávisí od veku kolegu, ale od jeho spôsobu myslenia.
  4. Snažte sa porozumieť rozdielnym hodnotám
    Základné hodnoty sa môžu meniť z generácie na generáciu. Veteráni a baby boomeri si často myslia, že akákoľvek práca pre spoločnosť je prospešná a preto spravia všetko, čo im povie ich nadriadený. Naopak, generácia X a milénium sa snažia nájsť väčšiu rovnováhu medzi prácou a životným štýlom. Preto si staršia generácia myslí o mladšej, že sú k firme nelojálni a nemajú silnú pracovnú etiketu. Vzhľadom na dnešnú situáciu na trhu práce, kedy dochádza k častému prepúšťaniu vo firmách a k znižovaniu platov, mladšia generácia nie je tak ochotná obetovať sa za prácou. Dôležité je preto aj v tomto prípade, aby sa obidve strany vzájomne pochopili.
  5. Buďte si vedomí motivačných faktorov
    Staršia generácia bola vždy viac motivovaná vlastnou prácou, zatiaľ čo mladšia generácia čaká na pokyny od nadriadeného, očakávajú spätnú väzbu, ako aj uznanie. To však môže spôsobiť zásadné nedorozumenia. Starší si myslia o mladých, že sú to ľudia, ktorí si za rovnakú prácu žiadajú vyššiu odplatu a mladšia generácia sa cíti, že sú nedocenení. Riešenie je na obidvoch stranách. Vedúci pracovníci a manažéri si musia uvedomiť, ako je dôležité uznanie pre všetkých zamestnancov a mladšia generácia si musí uvedomiť, že žiaden nadriadený im osobne „nepotrasie rukou“.
  6. Pýtajte sa, nepredpokladajte
    Ak niekto iba niečo predpokladá, nemusí to znamenať, že si správne myslí. Tak ako každá strana si môže myslieť, že problém je na druhej strane, preto je najlepšie, ak s nejakým kolegom z „inej generácie“ bojujete, spýtajte sa ho priamo, aby ste zistili, kde nastal problém.
  7. Buďte ochotní učiť sa  nové veci
    Staršia generácia má väčšiu tendenciu vyhýbať sa v práci neznámym a nových úlohám. Dôležité je však, aby pochopili, že všetky nové nástroje v pracovnom prostredí im pomôžu v ich práci. Mladšia generácia by im v tom však mala pomôcť, pretože oni sami vyrastali s novými technológiami na rozdiel od staršej generácie.
  8. Buďte ochotní učiť sa
    Každá generácia sa môže niečo naučiť od druhej generácie. Starší pracovníci môžu poskytnúť svoje odborné znalosti a skúsenosti v odbore. Mladí môžu priniesť „nové svetlo“ na najnovšie trendy a technológie. Základom je opäť rešpekt na obidvoch stranách.
  9. Priznajte si rozdiely
    Generačnému problému sa pravdepodobne nevyhnete. Čomu sa však môžete v práci vyhnúť, je rozprávanie o tomto probléme.
  10. Neberte všetko osobne
    Skôr ako budete príliš frustrovaní z multigeneračného rozdielu na vašom pracovisku, berte všetko ako novú výzvu a skúsenosti do budúcnosti.
19.03.2013  |  Foto: Photl.com, Zdroj: Forbes.com, Text: ami