Čo si všímať na začiatku vzťahu
Podporu, rešpekt, počúvanie, priateľstvo. Objavovať pocity svojej hodnoty, hovoriť o presvedčeniach, očakávaniach a potrebách. O tom, ako si predstavuje lásku. Dohodnúť sa na spôsobe riešenia konfliktov. Hovoriť o treste a zistiť, či ho partner používa keď je zranený. Zistite čo robí partner, keď nedostane čo chce, ako rieši problémy, či má rany alebo cíti nevyliečenú bolesť z minulých vzťahov, aké vzťahy má s rodinou.Tieto informácie Vám veľa napovedia.
V priebehu vzťahu
Zistite, či si nemýli pojmy milovať a potrebovať. Potrebovať, je založené na neistote a závislosti. Keď niekoho potrebujete, myslíte si, že nemôžete bez neho žiť. Keď niekoho milujete, môžete byť šťastný aj sám a môžete milovať, aj keď ste partnermi.
Keď sa cítite zle, hovorte o tom. Odpustite si. Ospravedlňte sa. Prevezmite zodpovednosť za vlastné emócie, neistoty a nesplnené emocionálne očakávania. Naučte sa vysvetliť si ich, bez obviňovania partnera.
Ak chce partner, aby ste sa cítili previnilo, chce vás meniť. Naučte sa samostatne spracovať svoje negatívne emócie. Čím viac sa Vám to podarí, tým viac budete mať partnera k dispozícii a pomôže vám, lebo nebudete mať tendenciu obviňovať ho alebo útočiť.
Naučte sa spýtať priebežne sami seba:
- Ako sa chcem cítiť?
- Čo by mi pomohlo, aby som sa cítil lepšie?
- Čo môžem urobiť sám? Nie, kto by mal s tým niečo urobiť.
- Ako chcem, aby sa môj partner cítil?
- Čo môžem pre to urobiť?
Je rozdiel medzi starostlivosťou o pocity partnera a zodpovednosťou za to, ako sa cíti. Niekedy vyjadrenie pocitov, môže neuvedomene spúšťať vaše programy typu manipulácia, vydieranie, nútenie a prenášanie zodpovednosti. Naučte sa počúvať emócie za slovom. Aké sú vaše neuspokojené potreby z detstva? Vaše šťastie nezávisí od partnera, potrebovať nemá prednosť pred milovať.
Pocity empatie a hnevu sa navzájom vylučujú. Keď niekto nemá záujem vysvetliť svoje pocity nemôžete ho nútiť, môžete len poskytnúť informáciu o sebe.
Sarkazmus je nepriamym vyjadrením odporu, nepriateľstva, sklamania, bolesti či zlosti. Radšej vyjadrite pocity priamo a vyhnite sa mu.
Prijatie zodpovednosti uvoľňuje hnev.
Keď niekto kričí a je nahnevaný, najviac potrebuje, vrátiť sa k sebe a svojim pocitom. Pocity sa rýchlo menia. Očakávať trvalú rovnováhu vedie ku sklamaniu, preto sa radšej naučte prijímať všetky pocity v každom okamihu.
Sklamaniu sa dá vyhnúť, keď nemáte očakávania, alebo aspoň nie nerealistické. Za všetky negatívne pocity ste zodpovedný len vy. Väčšina týchto pocitov vychádza z minulosti, naučených reakcií či nenaplnených potrieb. Ten, kto zúfalo potrebuje vzťah, býva v ňom slabší.
Niekoľko tipov ako byť silnejší a pracovať s emóciami v partnerstve:
- Nikdy si nedomýšľajte, nemyslite, ako sa partner cíti, vždy sa radšej opýtajte skôr, ako uskutočníte nesprávne závery.
- Snažte sa pochopiť a potom chápte
- Hovorte o pocitoch spôsobom „Cítim sa..“ a počkajte ako partner zareaguje, nečakajte na reakciu a vôbec nie násilím a hnevom
- Rešpektujte svoje pocity, získate aj rešpekt partnera. Keď sa cítite odvážny alebo v beznádeji, zistite čím to je a čo to spôsobilo, čo Vám prospieva a čomu sa máte vyhnúť?
- Počúvajte svoje telo, dajte si radšej oddychový čas, keď sa cítite nahnevaný, nepriateľsky naladený, rozladený, neventilujte to cez partnera.
- Nepoužívajte partnerove slová proti nim, je to zvlášť osobná a zraňujúca forma útoku. Vyhnite sa ľuďom, ktorí zneužívajú informácie, ktoré ste im dali proti Vám.
Rozpoznajte svoje pocity
Myseľ prirodzene robí porovnanie medzi podobnými situáciami.
- Urobíte niečo užitočné pre partnera, no on Vám nedokáže poďakovať.
- Urobíte niečo užitočné, no partner Vás kritizuje, ako ste to urobili
- Zložíte partnerovi kompliment, no on ho odmieta.
Vždy iná situácia, ale vy sa cítite nedocenený.
Porovnanie týchto situácií, Vám pomôže identifikovať vaše vzory správania v podobných situáciách, aj čo nasleduje. Spôsobom identifikácie, vyjadrite ako sa cítite, počkajte ako partner zareaguje a identifikujte pocity na jeho reakciu.
Ak po niekoľkých vzťahoch vidíte vzor správania a reakcií, môže to znamenať, že máte viac času venovať sebe a urobiť niečo pre seba, ako zvládnuť svoje nenaplnené citové potreby.
Možno v komunikácii zistíte, čo ste ani nevnímali.
Keď sa spýtate partnera ako sa cíti, ako by im pomohlo cítiť sa lepšie, ako chcete aby sa cítili, ako im viete pomôcť vy, aby sa tak cítil, či a ako chce, aby ste sa cítili vy. /Samozrejme v argumentoch sa vyhnite zveličovaniu, minulosti, používaniu ich slov proti nim, či nátlaku, aby s vami súhlasil./
Ak je pripravený počúvať, bude sa pýtať. Ak vás nepočúva, nie je práve v stave sústrediť sa na svoje pocity, urobte to neskôr.
Pokiaľ je partner nahnevaný, neprerušujte ho, len parafrázujte čo hovorí, alebo len udržiavajte očný kontakt, aby videl že ho vnímate. Skúste počúvať čo hovorí, aj ako sa cítite. Skúste sa zamerať na jeho neuspokojené citové potreby a na chvíľu dať vaše bokom. Keď si uvedomujete jeho pocity a empaticky počúvate, rešpektujete partnera a jeho cítenie, máte najväčšiu schopnosť vyriešiť situáciu vhodným argumentom.
Emocionálny problém sa nedá vyriešiť logicky. Naučte sa vcítiť, pomôcť a vyhnúť sa hodnoteniu typu: musíš, budeš musieť, radšej, prečo nie, mal by si, nemal by si ... vyhnite sa hnevu, sústreďte sa radšej na prijatie zodpovednosti a sebahodnotenie.
Láska je o emóciách, zdieľaní pocitov, bez strachu, že budete vyzerať hlúpo, zraniteľne a slabo. Aj keď by to bol strach zo samoty, alebo zo straty partnera. Popritom si aj uvedomíte ako veľmi Vám na sebe záleží a čo pre Vás, Váš vzťah znamená. Budete sa cítiť lepšie a spokojnejšie.