Tajomstvo komunikácie 2,
01.09.2014 13:43
Tajomstvo komunikácie
Ako komunikovať

Svoje slovné vyjadrenie musíme vždy prispôsobiť osobe, s ktorou komunikujeme, aby sme boli zrozumiteľní:
- Časť komunikácie je vyjadrená tónom nášho hlasu, hlasitosťou prejavu a rýchlosťou reči. Osoba, s ktorou komunikujeme, môže vycítiť naše napätie. Aj keď budeme používať vhodné slová, náš tón nás môže prezradiť.
- Časť komunikácie vyjadruje naša tvár, presnejšie jej výraz: úsmev, zamračenie, pohľady, dĺžka vizuálneho kontaktu – tým tiež oznamujeme nejakú informáciu.
- Ďalšiu formu komunikácie predstavujú pohyby tela, gestá, držanie tela, vzdialenosť a pozícia tela voči inému účastníkovi rozhovoru, rovnako ako telesný kontakt, napríklad stisk ruky atď.
Zo všetkých pocitov, ktoré vnímame, je len 7 % vyjadrených slovami, 38 % tónom hlasu a 55 % postojom tela a výrazom tváre. Toto všetko predstavuje jeden spoločný celok, ktorý umožňuje komunikáciu medzi dvomi jedincami.
Ďalšie spôsoby, ktorými je možné komunikovať:
- Gestikulácia – podupávanie, časté pohľady na hodinky, tiež zdvihnutie ruky a prstov u školákov, to všetko vysiela signál, že chcete niečo povedať (zdvihnutie ruky, keď chcete zastaviť taxi atď).
- Postoj – vážny, otvorený, rozčúlený, odpudzujúci atď. To všetko sú signály, ktoré môže druhá osoba vnímať, hoci ste nepovedali ani slovo.
- Oblečenie – doplnky, vybrané farby, model šiat, to sú faktory, pomocou ktorých zisťujeme podrobnosti o osobnosti človeka, s ktorým komunikujeme: či má rád extravagantný alebo športový štýl, či je otvorený alebo uzavretý, . . .
- Pri komunikácii musíme myslieť na to, že tu nezáleží na kvantite, ale na kvalite.